close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej

   

 • NAUCZANIE JĘZYKA POLSKIEGO

 •  

  Istnieje możliwość zapisania dziecka na lekcje języka polskiego w ramach niemieckiego systemu oświaty, czyli w niemieckiej szkole. Wówczas j. polski nauczany jest w charakterze języka kraju pochodzenia (HSU), a ocena z przedmiotu widnieje na świadectwie szkolnym. Niestety nie jest to możliwe we wszystkich szkołach publicznych na terenie kolońskiego okręgu konsularnego. W celu zgłoszenia dziecka na lekcje języka polskiego należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny TU, po czym złożyć go na ręce dyrekcji szkoły. Jeżeli na terenie danej placówki nie ma dostępu do nauczania polskiego w ramach HSU, władze szkoły powinny wskazać najbliższe miejsce, w którym zajęcia takowe się odbywają. Ponadto niemal w każdej szkole istnieje szansa na tworzenie nowych grup nauczania, pod warunkiem, że znajdzie się 10-12 dzieci w podobnym wieku, których rodzice wyrażają życzenie, aby ich pociechy uczyły się polskiego.

  Zarówno organizacje polonijne, jak i Polska Misja Katolicka w wielu miejscowościach prowadzą nauczanie języka polskiego dla dzieci i młodzieży. Odbywa się to poza niemieckim systemem oświaty.

   

  Ponadto zajęcia z języka polskiego oraz historii Polski odbywają się ramach polskiego systemu oświaty (szkoła polska), przy SPK w Kolonii i Frankfurcie nad Menem.

   

  W celu uzyskania informacji o najbliższej szkole, prosimy o wybranie z menu po lewej stronie miejsce Państwa zamieszkania (SZKOŁY W HESJI, SZKOŁY W NADRENII-PALATYNACIE, SZKOŁY W NADRENII PÓŁNOCNEJ-WESTFALII, SZKOŁY W KRAJU SAARY).

   

   

  W razie pytań lub stwierdzenia przez Państwa nieaktualności danych zamieszczanych na podstronach dot. szkolnictwa prosimy o informację na adres: kolonia.polonia@msz.gov.pl.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: