close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej

   

 • POLSKA MISJA KATOLICKA

 •  

  Polska Misja Katolicka działa w Niemczech od 1945 roku.

   

  W skład Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech (PMK) wchodzi 65 misji skupionych w pięciu dekanatach. W duszpasterstwie polonijnym w Niemczech posługę pełni obecnie ok. 116 księży. Połowa z nich to zakonnicy, pozostałą część stanowią kapłani wywodzący się z różnych polskich diecezji . W duszpasterstwie pracuje także 11 sióstr zakonnych.

   

  W ramach PMK w ok. 313 kościołach lub kaplicach na terenie Niemiec odprawiane są regularnie msze św. w języku polskim. Polscy duszpasterze pomagają także grupom pracowników sezonowych, odprawiając dla nich msze w dogodnym czasie i miejscu.

  PMK prowadzi ponadto katechizacje dzieci, młodzieży i dorosłych. W każdym roku odbywa się też przygotowanie do chrztu św., I Komunii św., sakramentu bierzmowania i małżeństwa. W wielu ośrodkach misyjnych istnieją: schole, chóry, zespoły, grupy śpiewu, grupy ministrantów oraz lektorów, grupy taneczne, folklorystyczne, teatralne i inne (np. sportowe), skupiające w swych szeregach łącznie ok. 3.000 osób. Przy placówkach PMK prowadzone jest często także poradnictwo rodzinne czy też można uzyskać fachową pomoc prawną.

   

  Siedzibą rektoratu Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech od 2002 r. jest Hannover (przeniesiona z Würzburga). Od lutego 2002 r. do obecnej chwili rektorem PMK jest ks. prałat Stanisław Budyń.

  Znajdź Polską Misję Katolicką w Twojej miejscowości:


  https://www.pmk-niemcy.eu/polskiemisje.html

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: