close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • STRONA GŁÓWNA

 • 27 września 2013

  W ramach odbywających się w KG RP w Kolonii uroczystych obchodów Dnia Edukacji Narodowej ośmiu nauczycieli odznaczonych zostało Medalami Komisji Edukacji Narodowej.

  W Konsulacie Generalnym RP w Kolonii odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej. W podniosły nastrój spotkania zebranych wprowadził duet muzyczny (Aleksandra Rzepka i Benjamin Reiter), który wykonał dzieła Schuberta, Mozarta i Chopina. Kierownik KG RP w Kolonii, konsul Jan Sobczak podziękował nauczycielom za trud wnoszony w prowadzenie działalności oświatowej na terenie Niemiec, zwłaszcza związanej z nauczaniem języka polskiego oraz wzmacnianiem identyfikacji narodowej i kulturowej młodego pokolenia. Podkreślił znaczenie oraz absolutnie awangardowy na owe czasy charakter Komisji Edukacji Narodowej, jako gremium porównywalnego do dzisiejszych ministerstw edukacji.

   

  Kierownik referatu ds. polonijnych Andrzej Dudziński podziękował nauczycielom za bardzo dobrą współpracę z urzędem w minionym roku oraz pogratulował nauczycielom sukcesów prowadzonych przez nich uczniów w trakcie zakończonych w dniach 21-21.09 br. zmagań finałowych IX Olimpiady Języka Polskiego w Niemczech.

   

  W trakcie uroczystości osiem zasłużonych w działalności na niwie oświatowo-polonijnej nauczycielek z kolońskiego okręgu konsularnego otrzymało z rąk konsula J. Sobczaka, przyznane przez minister Krystynę Szumilas, Medale Komisji Edukacji Narodowej. W gronie wyróżnionych znalazły się: Ewa Dorau-Rogala, Jolanta Lubczyńska-Kiolbassa, Krystyna Maciejuk, Beata Myszkowska, Jolanta Pulińska-Meryng, Agnieszka Rzepka, Elżbieta Snochowska-Lydka, Eulalia Tomys.

   

  Spotkanie stanowiło również okazję do pożegnania przechodzącego na emeryturę dyrektora urzędu szkolnego w Koblencji Huberta Luszczynskiego, osoby zasłużonej dla wprowadzenia języka polskiego do szkół publicznych w Nadrenii-Palatynacie.

  DSCN2273
  DSCN2280
  DSCN2376
  DSCN2325

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: