close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 16 sierpnia 2016

  W rozmowie z tygodnikiem „Do Rzeczy” wiceminister Dziedziczak mówił także o sposobach kreowania pozytywnego obrazu kraju oraz o planach rozwoju współpracy z Polonią.

  W ocenie wiceministra Dziedziczaka Światowe Dni Młodzieży, które odbyły w Krakowie pod koniec lipca 2016 r., były doskonałą okazją, by pokazać Polskę z jak najlepszej strony. – ŚDM to nie tylko wydarzenie duchowe, lecz także spektakularny sukces wizerunkowy Polski. I wielki sukces naszej dyplomacji publicznej, bo oto osoby, które odwiedzają nasz kraj, wyjeżdżają stąd ze wspaniałą opinią o Polsce – zauważył wiceminister. Dodał również, że niemały udział w kreowaniu pozytywnego wizerunku Polski miały publikacje przygotowane specjalnie z tej okazji. – Jedna z nich, opracowana przez MSZ i IPN, to wydany w dziewięciu językach podręcznik, w którym opisujemy prawdziwą historię naszego kraju, uwzględniającą te wszystkie akcenty, z których możemy być dumni i które z punktu widzenia naszego wizerunku są najbardziej istotne – wskazał wiceszef MSZ.

   

  Poradniki przygotowane z okazji ŚDM to tylko jeden z przykładów, w jaki sposób MSZ zamierza kreować pozytywny wizerunek Polski za granicą. Pytany o inne działania w tym zakresie wiceminister Dziedziczak podkreślił, że MSZ chce rozpocząć szeroko zakrojoną akcję, np. w dziedzinie dyplomacji historycznej. W tym kontekście wymienił otwarcie kilka miesięcy temu Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. – Za pośrednictwem tej instytucji pokazujemy jednoznacznie, zgodnie z prawdą, wielkie dzieło narodu polskiego w kwestii ratowania Żydów. (…) MSZ z tej kameralnej, wydawałoby się, lokalnej uroczystości, uczynił wydarzenie międzynarodowe – zauważył wiceminister Dziedziczak i dodał, że pracę na rzecz budowania wizerunku Polski wykonują również polskie placówki zagraniczne. – W 24 instytutach polskich w takich miastach jak Nowy Jork, Paryż, Londyn, Moskwa, Rzym, Tokio, Berlin, odbywają się promujące polski heroizm i dobre imię naszego kraju wydarzenia skierowane do elit – podkreślił wiceminister Dziedziczak.

   

  W rozmowie z tygodnikiem wiceszef MSZ mówił także o Polonii, której liczni przedstawiciele pragną pozostawać w kontakcie z krajem macierzystym. To właśnie do nich MSZ chce kierować propozycje, dzięki którym poczują, że są traktowani po partnersku. – Mamy mnóstwo propozycji: znowelizowaliśmy Kartę Polaka, która teraz umożliwia uzyskanie polskiego obywatelstwa, bo lepiej jest sprowadzić do kraju rodaków ze Wschodu niż imigrantów z innego kręgu cywilizacyjnego, trwają też prace nad realną repatriacją Polaków z Kazachstanu – wymienił wiceminister Dziedziczak. Podkreślił przy okazji, że nie zapomniano o rodakach żyjących na Zachodzie. – Chcemy wprowadzić legitymację szkolną dla dzieci uczących się języka polskiego, żeby przyjeżdżając do dziadków do Polski, mogły korzystać ze zniżek takich jak dzieci w kraju. Chcemy też stworzyć okręg wyborczy do Senatu, żeby Polonia mogła wskazać swojego senatora, który byłby odpowiedzialny wyłącznie za sprawy polonijne – dodał wiceminister Dziedziczak.

   

   

  Źródło: Do Rzeczy

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: