close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 1 marca 2018

  W dniu 16 lutego 2018r. w Konsulacie Generalnym w Kolonii odbyło się spotkanie z red. Piotrem Szubarczykiem pracownikiem Biura Edukacji Publicznej w gdańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej, zatytułowane „Polski gen wolności. Od konfederatów barskich do ’żołnierzy wyklętych’” nawiązujące do uchwały Sejmu RP, ustanawiającej Rok 2018 - Rokiem Konfederacji Barskiej.

  Prelegent w niezwykle barwny sposób przybliżył ok. 50-osobowej publiczności okoliczności zawiązania w dniu 29.02.1768 r. Konfederacji Barskiej, postaci czołowych przywódców tego pierwszego polskiego powstania niepodległościowego, na czele z Kazimierzem Pułaskim, oraz wiele ciekawostek i imponderabiliów, związanych z przebiegiem konfederacji. Na koniec spotkania zgromadzeni odśpiewali wspólnie Pieśń Konfederatów Barskich, autorstwa Juliusza Słowackiego.

   

  Podobne spotkania jak to w Kolonii odbyły się również w Akwizgranie, Dortmundzie, Düsseldorfie oraz Essen,  gdzie w dniach 10-15.02.2018 r. red. Piotr Szubarczyk wygłosił wykłady poświęcone historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości oraz Konfederacji Barskiej.

   

  Piotr Szubarczyk- "Polski gen wolności"- Od Konfederatów Barskich do Żołnierzy Wyklętych- zapis spotkania w Essen z dnia 10.02.2018

  DSCN0039
  DSC_7427
  DSC_7424

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: