close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 4 maja 2017

  W reprezentacyjnym pałacu kolońskiej „Flory” 3 maja 2017 r. odbyło się przyjęcie z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, w którym uczestniczyło blisko 350 osób.

  Wśród gości uroczystości obecni byli Franz-Josef Lersch-Mense, minister ds. federalnych, europejskich oraz mediów w Nadrenii Północnej-Westfalii (NPW), Marc Jan Eumann, sekretarz stanu ds. Europy i mediów w NPW, Thorsten Klute, sekretarz stanu ds. imigracji i pełnomocnik NPW ds. Polonii, burmistrz Kolonii Hans-Werner Bartsch, starostowie i burmistrzowie powiatów i miast partnerskich w Polsce. Licznie reprezentowane były także organizacje polonijne, środowiska naukowe, społeczno-polityczne i kulturalne czterech krajów związkowych wchodzących w skład okręgu konsularnego, tzn. Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii Palatynatu, Hesji oraz Kraju Saary. Wśród gości byli także przedstawiciele korpusu konsularnego.

   

  W okolicznościowym przemówieniu Konsul Generalny Jan Sobczak wskazał na nowatorski charakter Ustawy Rządowej z 3 Maja 1791 r., podkreślając tradycję poszanowania wolności i tolerancji w Polsce. Przypomniał również najważniejsze wydarzenia związane z obchodzonym w 2016 roku 25-leciem podpisania Polsko-Niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy oraz podkreślił doniosłość znaczenia obchodzonej w 2018 roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przemawiający w imieniu rządu NPW min. Lersch-Mense zwrócił uwagę na epokową doniosłość Konstytucji 3 Maja, polskie przywiązanie do wolności, tradycję parlamentaryzmu oraz solidarności. Nawiązując do ilustracji na zaproszeniu wystosowanym przez Konsulat („Przysięga Kościuszki” autorstwa M. Stachowicza), min. Lersch-Mense przywołał postać Tadeusza Kościuszki, uczestnika wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych oraz Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Podkreślił również nad wyraz pozytywny rozwój stosunków pomiędzy Polską a Niemcami w minionych 25 latach. Współpraca doskonale rozwija się zarówno na szczeblu państwowym, jak i regionalnym.  Przykładem jest partnerstwo NPW - województwo śląskie, a także liczne partnerstwa samorządowe i szkolne. Burmistrz Kolonii H.-W. Bartsch w swoim wystąpieniu przywołał pozytywną współpracę Kolonii z Katowicami, której 25-letni jubileusz obchodzono w 2016 r. oraz bardzo dobrze układającą się współpracę z Konsulatem.

   

  Oprawę muzyczną zapewnił duet muzyczny Jakub Kościuszko (gitara) oraz Jan Jakub Bokun (klarnet) z koncertem zatytułowanym „Kościuszko plays Kościuszko”. Obchody Święta Narodowego zostały przygotowane we współpracy z Instytutem Polskiem w Düsseldorfie oraz Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji w Kolonii. Wsparcia w charakterze sponsorów udzieliły polskie i polonijne firmy: PKO Bank Polski S.A., Budimex S.A., Vimex Endoscopy Sp. z o.o. oraz Nowy Styl Group GmbH.

   

  KG Jan Sobczak i goście

Fot.: 
Dariusz Kłaczko
  KG Jan Sobczak i goście Fot.: Dariusz Kłaczko
  Jakub Kościuszko, Jan Jakub Bokun

Fot.: Dariusz Kłaczko
  Jakub Kościuszko, Jan Jakub Bokun Fot.: Dariusz Kłaczko
  Min. Franz-Josef Lersch-Mense, KG Ukrainy Vladyslav Yehorov,
KG Jan Sobczak

Fot.: 
Dariusz Kłaczko
  Min. Franz-Josef Lersch-Mense, KG Ukrainy Vladyslav Yehorov, KG Jan Sobczak Fot.: Dariusz Kłaczko
  Min. Franz-Josef Lersch-Mense
  Min. Franz-Josef Lersch-Mense
  Burmistrz Kolonii Hans-Werner Bartsch
  Burmistrz Kolonii Hans-Werner Bartsch
  Michał Stachowicz, Przysięga Kościuszki, Muzeum Narodowe 
w Krakowie

Fot.: Pracownia Fotograficzna MNK
  Michał Stachowicz, Przysięga Kościuszki, Muzeum Narodowe w Krakowie Fot.: Pracownia Fotograficzna MNK

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: